Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 00:35
Reklama

Wystawa: Wirtualny teatr historii

Wystawa: Wirtualny teatr historii

Kategoria:

Tczew jest jednym z 40 miast, w których gościć będzie Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Wystawa będzie dostępna nieodpłatnie, od 14 do 16 sierpnia na Bulwarze Nadwiślańskim.



W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych. Sto lat temu kończył się proces formowania granic państwowych po I wojnie światowej i konfliktach przygranicznych. Na mapach Europy pojawił się nowy kształt niepodległej Polski, a wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia, w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury.



Ekspozycja przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” pokazuje najciekawsze osoby i wydarzenia z tamtych lat. W przestrzeni mobilnego centrum edukacyjnego w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925. Gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. O kulturze, która była integralnym elementem tożsamości narodowej, opowiada makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku. Wystawa została w tym roku rozszerzona o strefę dla najmłodszych, a miłośnicy nowych technologii będą mogli poznać historie bohaterów II RP dzięki trzem fabularnym filmom VR z serii „Niepodległa w kadrze”. Podróż w czasie zapewniają gogle VR, które pozwalają spotkać się z tenisistką Jadwigą Jędrzejewską w filmie „Dża-Dża” lub z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim w filmie „Nie kochać w taką noc”. Dostępny jest również film „Wiktoria 1920”, który w technologii wirtualnej rzeczywistości przeniesie widzów do czasów wojny polsko-bolszewickiej. Zwiedzanie wystawy wieńczy możliwość zrobienie pamiątkowego zdjęcia z wybranym ojcem niepodległości w specjalnej fotobudce.



Mobilne muzeum odwiedzi w 2022 roku 40 miejscowości w całej Polsce. Do śledzenia trasy Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” zapraszamy na stronę niepodlegla.gov.pl oraz na profil Niepodległej na Facebooku (https://facebook.com/Niepodlegla1918). Trasa wystawy rozpoczęła się w kwietniu i potrwa do połowy października.



Planowane miejscowości na trasie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” to: Raszyn, Skierniewice, Płock, Działoszyn, Gliwice, Tychy, Pszczyna, Konin, Włocławek, Mogilno, Obrzycko, Pyrzyce, Gryfino, Polkowice, Małomice, Bogatynia, Bielawa, Brzeg, Nysa, Chrzanów, Zakopane, Bochnia, Brzesko, Stryków, Ciechanów, Frombork, Tczew, Radomsko, Starachowice, Radzyń Podlaski, Łosice, Piwniczna-Zdrój, Jasło, Sanok, Przemyśl, Tomaszów Lubelski, Chełm, Bielsk Podlaski, Ostrołęka, Węgrów i Łomianki.



Odwiedziny w mobilnym Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” to atrakcyjna forma wspólnego spędzenia czasu dla starszych i młodszych. Wystawa została dostosowana również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu – dla potrzebujących dostępna jest specjalna, rozkładana rampa ułatwiająca zwiedzanie.



Wstęp jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy. Zwiedzanie stref trwa około pół godziny, do których należy dodać jeszcze czas na obejrzenie wybranego filmu VR. Wszyscy zwiedzający muszą stosować się do regulaminu korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.



Bulwar Nadwiślański Tczew
Rozpoczęcie: 14.08.2022 10:00
Zakończenie: 16.08.2022 15:00
Kicia Kocia w przedszkolu – Poranek Filmowy Przyjazny Sensorycznie Kicia Kocia w przedszkolu – Poranek Filmowy Przyjazny Sensorycznie Kicia Kocia ponownie na wielkim ekranie! Rezolutna kotka już po raz czwarty zaprasza do kin na seanse pełne humoru, emocji oraz codziennych przygód.Kicia Kocia powraca! Uwielbianą kotkę oraz jej przyjaciół – Packa, Adelkę i Julianka – czekają nowe perypetie. Tym razem spędzimy z nimi dzień w przedszkolu, zobaczymy, jak poznają nowych kolegów na placu zabaw i jak uciekają przed nagłym deszczem. Kicia Kocia pokaże nam także, jak uczy się jeździć na rowerze i jak pomaga dziadkowi zbudować szafkę dla babci. Na Kicię Kocię zawsze można liczyć!Filmowe opowieści na podstawie uwielbianych książek Anity Głowińskiej obejrzało już ponad 700 tysięcy widzów! Serial „Kicia Kocia” na wielkim ekranie! Kicia Kocia w przedszkolu:Kicia Kocia na placu zabaw – reż. Marta StróżyckaKicia Kocia mówi: nie – reż. Marta StróżyckaKicia Kocia i straszna burza – reż. Katarzyna MajsnerKicia Kocia majsterkuje – reż. Anna BłaszczykKicia Kocia na rowerze – reż. Marta StróżyckaKicia Kocia w przedszkolu – reż. Anna BłaszczykDodatek interaktywny - Kicia Kocia mówi: „Pa, pa!” Kategoria wiekowa: bez ograniczeńReżyserka nadzorująca: Marta StróżyckaKraj i rok produkcji: Polska 2024Czas trwania: 42 minWersja językowa: dubbingPolska premiera: 26 kwietnia 2024 Zapraszamy na Poranki Filmowe Przyjazne Sensorycznie dla najmłodszych widzów, zarówno dla przedszkolaków, jak i dla dzieci w wieku szkolnym.Program Poranków to filmy animowane i filmy aktorskie. W nowym sezonie nie zabraknie bohaterów, których znacie z książek i seansów kinowych pokażemy m.in. animowaną wersję przygód lubianej przez przedszkolaków Kici Koci. Zapraszamy do zapoznania się z programem.Przypominamy również, że wszystkie seanse w ramach Poranków Filmowych będą przyjazne sensorycznie. Projekcje przyjazne sensorycznie pozwolą widzom z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego cieszyć się filmową rozrywką i będą wspaniałą okazją do korzystania z oferty kulturalnej. Poranek filmowy dla dzieci przyjazny sensorycznie – warunki:światła na sali nie są całkowicie zgaszone, tylko przyciemnione, co zmniejsza kontrast między ekranem i otoczeniem;dźwięk filmu jest przyciszony, by nie ogłuszał widzów;brak reklam, aby nie rozpraszać uwagi;sala nie jest całkowicie wypełniona;brak wymogu zachowania ciszy podczas oglądania filmu;wejście i wyjście z sali odbywa się tą samą drogą, co zmniejsza lęk przed nowym miejscem oraz ułatwia poruszanie się w przestrzeni Centrum.Bilety: 15 złwww.ckis.tczew.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.05.2024 11:00
Reklama