Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 04:16
Reklama

Jarmark Cysterski 2018

Jarmark Cysterski 2018


Jarmark Cysterski w Pelplinie jest największym wydarzeniem plenerowym w gminie Pelplin oraz jednym z większych w regionie. Cysterskie święto wskrzesza dzieje i  tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi. Dawny klasztor w Pelplinie żyje w tych dniach historią, muzyką i obyczajami średniowiecza.



Celem Jarmarku Cysterskiego jest promocja dziedzictwa kulturowego pozostawionego przez zakon Cystersów oraz edukacja kulturalna. Organizacja Jarmarku pobudza zainteresowanie kulturą i sztuką średniowiecza i promuje uniwersalne wartości umiłowania piękna i dobra.



Dziedzictwo wieków średnich prezentowane jest poprzez dramy historyczne oparte o dzieje  dawnego klasztoru, barwne korowody, turnieje rycerskie, koncerty muzyki dawnej, warsztaty rzemiosł dawnych i  skryptorium i inne działania.



W sobotę, 15 września 2018, od wczesnych godzin rannych w okolicach klasztoru ustawiać się będą liczne stoiska. Spodziewanych jest około 200 wystawców, w tym z tradycyjnym jadłem, wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi z kraju i zza granicy. Stoiska są niedołączanym i bardzo ważnym elementem całego wydarzenia, nadającym swoisty charakter średniowiecznego jarmarku. Program Jarmarku oficjalnie rozpoczyna się przy salwach z dawnej artylerii, w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. W sobotnim programie zaplanowano gotowanie w plenerze dawnych potraw, organizację zabaw biesiadnych, Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej w pocysterskiej katedrze oraz „biesiadowanie nad młynówką”.



Program drugiego dnia Jarmarku Cysterskiego, w niedzielę, rozpocznie uroczysta Msza św. w bazylice katedralnej. Następnie zaplanowano turniej dla młodzieży szkól ponadgimnazjalnych, warsztaty dot. budowy katedr w krużgankach bazyliki. Kulminacyjnym punktem dnia będzie barwny przemarsz przez miasto, w którym przy dźwiękach zespołów muzyki dawnej, uczestniczą rycerze, dwórki, duchowieństwo, rzemieślnicy, dzieci i młodzież w strojach historycznych oraz wielu gości i mieszkańców miasta. Program Jarmarku zakończony zostanie inscenizacją historyczną w plenerze.



Równolegle realizowane są inne działania w krużgankach katedry, w tym wystawa starodruków z zasobów Pelplina, warsztaty dawnych rzemiosł klasztornych i skryptorium średniowieczne. Jako wydarzenia towarzyszące zaplanowano turniej gry w Petanque, konkursy i zabawy dla dzieci oraz dorosłych, pokaz filmu animowanego „Jak Cystersi Pelplin budowali” (zrealizowanego w ramach programu Chrzest 966 Promesa 2016) oraz Bieg Cysterski ulicami miasta.



PROGRAM XVIII JARMARKU CYSTERSKIEGO



14 . 09. 2018  R.  (PIĄTEK)



20.00 – 22.00



Noc w klasztorze  - Koncert muzyki dawnej i nocne zwiedzanie



15 . 09 . 2018 R. (SOBOTA)



10:00 – Warsztaty klasztorne: KSIĘGA KSIĄG



11:00 – XIX Bieg Cysterski



14:00 – Otwarcie XVIII Jarmarku Cysterskiego;

            wręczenie nagród zwycięzcom XIX Biegu Cysterskiego



15:00 – KUCHNIA CYSTERSKA NA PATELNI



18.00 – XII Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej



19.00 – Biesiada u Opata nad  Młynówką: CYSTERSKIE SACRUM I PROFANUM



16. 09. 2018 R. (NIEDZIELA)



10:00 – Msza Święta w bazylice katedralnej w intencji uczestników Jarmarku

           /po Mszy koncert finałowy  XII  Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej/



11.30 – Turniej Szkół Powiatu Tczewskiego



13:30 – Przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami Pelplina



13:50 – Przekazanie Klucza do Miasta Księciu Mestwinowi przy Urzędzie Gminy



14:00 – Powitanie uczestników  XVIII Jarmarku Cysterskiego przy Collegium Marianum 



14.30 – Spektakl historyczno-edukacyjny  Szkół Powiatu Tczewskiego: 

            ZAPISKI PELPLIŃSKIE  /Reż. Jacenty z Ordowa/



15.30 – Turniej rycerski o Miecz Burmistrza Pelplina;  Igrce plebejskie



17.00 – „MESTWIN, KRZYŻACY I CYSTERSI” – SPEKTAKL HISTORYCZNY



W PROGRAMIE PONADTO:




  • Konkursy historyczne  dla  młodzieży

  • Rozgrywki Gry cysterskiej – petanque  - NIEDZIELA 

  • Zabawy ruchowe  dla dzieci

  • Warsztaty klasztorne (klasztor) i osada średniowieczna (Przystań Sobieskiego)

  • Muzyka dawna – NIEDZIELA (wirydarz, ogrody i krużganki klasztorne)

  • Prezentacje oraz sprzedaż wytworów lokalnych twórców i rzemieślników

  • Kompleks gastronomiczny Jadło i napitek 

  • Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich

  • Zwiedzanie dawnego opactwa, ogrodów i Muzeum Diecezjalnego z przewodnikami oraz przejazd historyczną kolejką



Pelplin
Rozpoczęcie: 14.09.2018 20:00
Zakończenie: 16.09.2018 20:00
Kicia Kocia w przedszkolu – Poranek Filmowy Przyjazny Sensorycznie Kicia Kocia w przedszkolu – Poranek Filmowy Przyjazny Sensorycznie Kicia Kocia ponownie na wielkim ekranie! Rezolutna kotka już po raz czwarty zaprasza do kin na seanse pełne humoru, emocji oraz codziennych przygód.Kicia Kocia powraca! Uwielbianą kotkę oraz jej przyjaciół – Packa, Adelkę i Julianka – czekają nowe perypetie. Tym razem spędzimy z nimi dzień w przedszkolu, zobaczymy, jak poznają nowych kolegów na placu zabaw i jak uciekają przed nagłym deszczem. Kicia Kocia pokaże nam także, jak uczy się jeździć na rowerze i jak pomaga dziadkowi zbudować szafkę dla babci. Na Kicię Kocię zawsze można liczyć!Filmowe opowieści na podstawie uwielbianych książek Anity Głowińskiej obejrzało już ponad 700 tysięcy widzów! Serial „Kicia Kocia” na wielkim ekranie! Kicia Kocia w przedszkolu:Kicia Kocia na placu zabaw – reż. Marta StróżyckaKicia Kocia mówi: nie – reż. Marta StróżyckaKicia Kocia i straszna burza – reż. Katarzyna MajsnerKicia Kocia majsterkuje – reż. Anna BłaszczykKicia Kocia na rowerze – reż. Marta StróżyckaKicia Kocia w przedszkolu – reż. Anna BłaszczykDodatek interaktywny - Kicia Kocia mówi: „Pa, pa!” Kategoria wiekowa: bez ograniczeńReżyserka nadzorująca: Marta StróżyckaKraj i rok produkcji: Polska 2024Czas trwania: 42 minWersja językowa: dubbingPolska premiera: 26 kwietnia 2024 Zapraszamy na Poranki Filmowe Przyjazne Sensorycznie dla najmłodszych widzów, zarówno dla przedszkolaków, jak i dla dzieci w wieku szkolnym.Program Poranków to filmy animowane i filmy aktorskie. W nowym sezonie nie zabraknie bohaterów, których znacie z książek i seansów kinowych pokażemy m.in. animowaną wersję przygód lubianej przez przedszkolaków Kici Koci. Zapraszamy do zapoznania się z programem.Przypominamy również, że wszystkie seanse w ramach Poranków Filmowych będą przyjazne sensorycznie. Projekcje przyjazne sensorycznie pozwolą widzom z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego cieszyć się filmową rozrywką i będą wspaniałą okazją do korzystania z oferty kulturalnej. Poranek filmowy dla dzieci przyjazny sensorycznie – warunki:światła na sali nie są całkowicie zgaszone, tylko przyciemnione, co zmniejsza kontrast między ekranem i otoczeniem;dźwięk filmu jest przyciszony, by nie ogłuszał widzów;brak reklam, aby nie rozpraszać uwagi;sala nie jest całkowicie wypełniona;brak wymogu zachowania ciszy podczas oglądania filmu;wejście i wyjście z sali odbywa się tą samą drogą, co zmniejsza lęk przed nowym miejscem oraz ułatwia poruszanie się w przestrzeni Centrum.Bilety: 15 złwww.ckis.tczew.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.05.2024 11:00
Reklama