Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 16:26
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal

Kolej na Niepodległą, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w Tczewie

Kolej na Niepodległą, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w Tczewie

Kategoria:

Imponująca ruchoma makieta kolejowa, trójwymiarowy model wraku okrętu wojennego ORP „Wicher” i jego niezwykłe eksponaty, mosty tczewskie za czasów swej świetności, a wszystko w atmosferze dwudziestolecia międzywojennego. W tym roku na Europejskie Dni Dziedzictwa, czyli najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu, zapraszamy do tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków, w sobotę 8 września w godzinach 10.00-15.00.



Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, mający na celu promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.



- Zawsze, kiedy zapraszamy gości do naszych tczewskich oddziałów, czy to na Noc Muzeów, czy pikniki naukowe, staramy się łączyć historię z nowoczesnością. Staramy się systematycznie organizować w Tczewie imprezy, które przybliżają pracę muzealników, a Europejskie Dni Dziedzictwa to doskonały sposób na popularyzację dziedzictwa kulturowego w kreatywny sposób. W roku, w którym wszyscy świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości, goście przekraczający próg CKWS-u przeniosą się oczywiście do… przedwojennej Polski - mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik Działu Edukacji NMM.



Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w tczewskim CKWS sprawdzimy jak pracowało się architektom okresu modernizmu, spróbujemy sił w tworzeniu haseł reklamowych w przedwojennym stylu, a potem zrelaksujemy się na retro plaży. Prawdziwym hitem będzie jednak imponujących rozmiarów ruchoma makieta kolejowa - Chociaż przedstawimy makietę z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, to wiele jej elementów będzie nawiązywało do okresu międzywojennego, kiedy to kolej była podstawowym transportem, a zegarki regulowało się zgodnie z rozkładem jazdy polskich pociągów – opowiada Przemysław Węgrzyn – Jeśli jest kolej, więc muszą być i mosty. A skoro jesteśmy w Tczewie, to grzech nie zaprezentować tego, z czego słynnie to piękne miasto, czyli tczewskich mostów, o których opowiedzą autorzy albumu im poświęconego.



Okres II Rzeczypospolitej to także czas rozbudowy polskiej floty wojennej. Pierwszym naszym nowoczesnym okrętem był zbudowany we Francji kontrtorpedowiec „Wicher”, który pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców, odwiedzając wiele zagranicznych portów z kurtuazyjnymi wizytami. Stanowił też eskortę dla odbywającego wizytę w Estonii prezydenta Ignacego Mościckiego. Na swoim pokładzie gościł wracającego z leczenia marszałka Józefa Piłsudskiego, wziął również udział w filmie „Rapsodia Bałtyku". 3 września 1939 roku ORP Wicher został zatopiony w porcie wojennym w Helu. W okresie powojennym wystające ponad powierzchnię wody części wraku zostały wysadzone przez polskich minerów. Podwodna część okrętu wciąż spoczywa na dnie Zatoki Gdańskiej w pobliżu falochronu portu helskiego i jest uznana za chroniony obiekt zabytkowy. W tym roku specjaliści z NMM wykonali dokumentację podwodną, a potem opracowali trójwymiarowy model wraku okrętu. Uczestnicy Europejskich Dni Dziedzictwa jako pierwsi będą mogli zobaczyć efekty ich pracy. Zapraszamy!!!





 




Paderewskiego 24 Tczew
Organizator: CKWS
Rozpoczęcie: 08.09.2018 10:00
Zakończenie: 08.09.2018 15:00
Punkowy wieczór w CKiS – Chałturka, HGW Company, Udrożnić Pisuar Punkowy wieczór w CKiS – Chałturka, HGW Company, Udrożnić Pisuar Gratka dla fanów punk rocka! Zapraszamy na kolejną odsłonę Punkowego Wieczoru, w którym usłyszymy zespoły: Chałturka, HGW Company oraz Udrożnić Pisuar. Bilety 30 złChałturkaMarzec 2011 - to początek. A na początku było Nas sześcioro – Kruk (Furia Gniew, ex Planctus Gravatus) - śpiew, Tad (ex Mickey Mauser, Fundusz Bezrobocia, The Koniec) - śpiew, Łysy (ex Fundusz Bezrobocia, The Koniec) - bas, Warren (ex Fundusz Bezrobocia, The Koniec) - git, Lutz (ex Diphergan) - bębny, Biały (ex Zbuk, Planctus Gravatus) - git. Potem z przyczyn bardzo różnych, aczkolwiek merytorycznych, Warrena na gitarze zastąpił basista dopiero co rozwiązanej Asomii – Darek (było to w lipcu 2013). W 2016 roku na 5-lecie istnienia zespołu-Kruk opuszcza zespół, koncentrując się tylko i wyłącznie na wokalizie w Furii Gniew. W marcu 2017 Biały żegna się z zespołem i pozostaje Nas czworo w konfiguracji:  Lutz – bębny, Łysy –bas, Darek – git i Tad – śpiew.W dorobku mamy płyty "Chałturka", "Kurde szent", „W gorącym słońcu wujka Jarka”, „Czarne Chmury” oraz „Robią ze mnie głupca”. Działamy w ramach Centrum Muzycznie Aktywnych Gniew. HGW CompanyZespół HGW powstał w 1983 roku i działał do 1985 w składzie Piotr Kropidłowski -bas Jacek Klewek - wokal Grzegorz Topuszek - perkusja Artur Perkowski - gitara Reaktywowany w 2018 jako HGW ©ompany ze Sławomirem Walkiewiczem na wokalu. Po odejściu Piotra Kropidłowskiego-na basie zastępuje go przez jakiś czas Bogusław Ułas. Nie trwa jednak długo i rolę basisty obejmuje Maciej Żuk. W lutym 2020 roku w Creme de la Creme Studio-Tczew zostaje nagrany materiał na płytę "Powyginani "Na początku roku 2021 odchodzi od zespołu Sławomir Walkiewicz i jego miejsce zajmuje Wojtek"Żuczek"Żuchowski. Udrożnić Pisuar!punkowy zespół z Gdańska. Powstał w 2013 roku w Oliwie. Kapela ma na swoim koncie dwa krążki: Chcę uciec stąd (2015) oraz Nieobecność Kontrolowana (2023). W dorobku zespołu znajdują się koncerty festiwalowe, takie jak: Fląder Festiwal, Skorpionalia, Yach Music Festival czy Made in Oliwa. UP! na przestrzeni lat dzielił scenę z  popularnymi kapelami punkowymi - m.in. z Moskwą, TZN Xenną, Po Prostu, Rejestracją oraz Zielonymi Żabkami.Aktualny skład:Mateusz Marciniak - gitara/vocTomasz Czemko - gitaraPrzemek Tarkowski - basAndrzej Myśliński - perkusjaData rozpoczęcia wydarzenia: 27.04.2024 20:00
Reklama