Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 11:59
Reklama

Rozwiązania systemowe w zakresie zdrowia psychicznego [ROZMOWA]

Naszym gościem była Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini zarządu województwa pomorskiego. W zakresie jej działań jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.
Rozwiązania systemowe w zakresie zdrowia psychicznego [ROZMOWA]

Autor: Aleksandra Hotowy

 

Samorząd walczy o dzieci i młodzież

 

Od 2020 roku w naszym województwie mamy do czynienia z reformą ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Na jej podstawie w naszym regionie działają 34 ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. To tylko część działań podjętych przez samorząd wojewódzki.

 

To są właśnie takiego rodzaju ośrodki, które są skoncentrowane na pomocy środowiskowej, na pomocy udzielanej przez psychologów, psychoterapeutów terapeutów i właśnie środowiskowo, którzy oczywiście przyjmują też stacjonarnie, czyli można się do nich udać właśnie do tego ośrodka, ale jak najbardziej również działają właśnie środowiskowo, czyli angażują rodzinę opiekunów również szkołę w to, żeby efektywniej pomóc młodemu człowiekowi, który boryka się z problemem z obszaru właśnie zdrowia psychicznego.

- Agnieszka Kapała-Sokalska, Zarząd Województwa Pomorskiego

 

Formą stacjonarnej opieki zajmują się szpitale psychiatryczne. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza i Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana dysponują także oddziałami dla dzieci i młodzieży.

 

Mamy w naszym województwie dwa szpitale psychiatryczne, które prowadzą właśnie oddziały stacjonarne dla dzieci i młodzieży. Jeden szpital znajduje się w Gdańsku, drugi w Starogardzie Gdańskim. Akurat tak się składa, że oba też ja nadzoruje z ramienia samorządu województwa pomorskiego. Łącznie one mają 76 aktualnie łóżek stacjonarnych, które właśnie przeznaczone są na wspieranie dzieci i młodzieży. W ostatnim czasie, dwa miesiące temu dokładnie zwiększyliśmy liczbę łóżek stacjonarnych dla dzieci młodzieży. Nastąpiło to w szpitalu w Starogardzie Gdańskim, w tej chwili nie ma już łóżek 16, ale jest 30. Niestety łóżka te są również zapełnione

To prawda  jest na razie jeszcze sytuacja trudna, gdy chodzi właśnie o tą dostępność, ale ja raczej nie chciałabym się koncentrować na zwiększaniu liczby łóżek stacjonarnych, tylko właśnie na tych działaniach edukacyjnych, profilaktycznych,  których celem jest przeciwdziałanie temu, żeby młodzi ludzie musieli właśnie korzystać z takiego rodzaju pomocy.

- Agnieszka Kapała-Sokalska, Zarząd Województwa Pomorskiego

 

Wyzwaniem dla samorządu jest rozwijanie pomocy środowiskowej oraz oddziałów dziennych. Są to formy, które nie izolują młodej osoby od jej środowiska. Pozwalają na utrzymywanie kontaktu z rodziną czy przyjaciółmi. 

 

We wszystkich dziedzinach zdrowia, tak naprawdę mamy tą samą zasadę, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a gdy chodzi o psychiatrię to dopiero nasz system zaczyna zauważać to, że właśnie tak należy działać, więc ja się bardzo cieszę z tego że już mamy te 34 ośrodki w naszym województwie. I co ważne, w każdym jednym powiecie mamy co najmniej jeden taki ośrodek. Jeszcze kilka miesięcy temu były białe plamy na mapie Pomorza. W tej chwili już tych białych plam nie ma. Co więcej nie ma też rejonizacji i osoba, która chce skorzystać z pomocy właśnie psychologa, psychoterapeuty, czy terapeuty środowiskowego w ramach takiego ośrodka, może się też udać do innego powiatu.  W momencie, kiedy na przykład kolejka oczekujących też w takim ośrodku byłaby zbyt długa dla danego przypadku, dla danej osoby nie ma problemu, może ona się również udać po pomoc do innego ośrodka.

- Agnieszka Kapała-Sokalska, Zarząd Województwa Pomorskiego

 

Lepsza przyszłość dzieci i młodzieży

 

Pomorze, jako pierwsze uruchomiło także platformę informacyjno-edukacyjno-koordynującą, która pozwala na wyszukanie informacji o miejscach wsparcia. Wyszukiwanie odbywa się po liście powiatów. Wystarczy wejść na stronę pomorskiedlaciebie.pl. To element projektu „Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży”.

 

Ma na celu zwiększenie świadomości i też poprawienie dostępności do informacji dotyczącej różnych możliwych form wsparcia na terenie całego naszego województwa.  Powstała zatem taka platforma informacyjno-edukacyjna,  która znajduje się pod adresem pomorskie dla ciebie. Tam właśnie znajduje się wyszukiwarka  wszystkich dostępnych i przez nas też zweryfikowanych form wsparcia dla dzieci i młodzieży na terenie całego województwa.
 

- Agnieszka Kapała-Sokalska, Zarząd Województwa Pomorskiego

 

O podjętej reformie oraz rozwiązaniach, które w najbliższym czasie będą dostępne w naszym regionie dowiecie się więcej słuchając rozmowy, którą z Agnieszką Kapałą-Sokalską przeprowadziła Aleksandra Hotowy.

 

 


 

"Psychologiczną Audycję Nienazwaną" prowadzi Aleksandra Hotowy. Audycja emitowana jest na antenie Radia Tczew w każdy czwartek po godzinie 15:00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama