Z początkiem wakacji synoptycy zapowiadają wysokie temperatury powietrza w całym kraju. Nie dalej niż wczoraj informowaliśmy o pożarze w Parku Narodowym Gór Stołowych. Dlatego będziemy powtarzać jak mantrę, przypominać i prosić Was o zachowanie szczególnej ostrożności, kiedy będziecie spędzać czas w lesie.
– apelują leśnicy z Wrocławia
I przypominają, że właśnie w czasie upałów łatwo o niszczycielski pożar.
Żar będzie lał się z nieba
IMGW już przed miesiącem zapowiadało, że czerwiec i lipiec będą skrajnie gorące. Z krótkimi przerwami między kolejnymi falami. Co do czerwca, to przewidywania się nie sprawdziły, ale ostrzeżenia co do lipca są powtarzane. W sobotę na wschodzie kraju pogodnie i bez opadów, na pozostałym obszarze pojawi się więcej chmur z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem. Nadal upalnie, temperatura maksymalna od 30°C do nawet 34°C.
Chłodniej zrobi się miejscami tylko na północnym zachodzie, tam około 25°C i nad samym morzem, około 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 70 km/h, południowo-wschodni i południowy, na zachodzie skręcający na północny – podaje teraz IMGW. I dodaje, że w niedzielę czeka nas kontynuacja takiej pogody.
Obecnie na mapach IMGW niemal cała Polska jest zaznaczona kolorem pomarańczowym. To oznacza, że przewidywany jest upał i – niekiedy – jednocześnie burze.
Kilka zasad
Dlatego leśnicy przypominają o zasadach przebywania w lesie, jeżeli ktoś jednak wyruszy teraz na wyprawę.
Podczas upałów wysychają cieki i oczka wodne. Woda ustąpiła też z wielu fragmentów lasu, a co za tym idzie, wzrasta zagrożenie pożarowe.
– tłumaczą
I apelują o to, aby nie używać otwartego ognia, a gdy ktoś zobaczy dym lub właśnie ogień, to od razu musi zawiadomić straż pożarną.

![Rożental: Pożar w zakładzie przetwórstwa opon [AKTUALIZACJA] Rożental: Pożar w zakładzie przetwórstwa opon [AKTUALIZACJA]](https://static2.radiotczew.pl/data/articles/sm-16x9-rozental-pozar-w-zakladzie-przetworstwa-opon-1775843260.jpg)
![[UWAGA KIEROWCY] System RedLight na Alei Solidarności [UWAGA KIEROWCY] System RedLight na Alei Solidarności](https://static2.radiotczew.pl/data/articles/sm-16x9-uwaga-kierowcy-system-redlight-na-alei-solidarnosci-1776334903.jpg)
![Była wiceprezydent Tczewa przed sądem w sprawie o wykroczenia [RELACJA] Była wiceprezydent Tczewa przed sądem w sprawie o wykroczenia [RELACJA]](https://static2.radiotczew.pl/data/articles/sm-16x9-przebieg-rozprawy-w-sprawie-o-wykroczenia-przeciwko-mieniu-z-udzialem-bylej-urzedniczki-samorzadowej-1776347732.jpg)





Napisz komentarz
Komentarze