Już w czwartek, 21 maja, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie stanie się centrum literackich wydarzeń regionu. Gościem specjalnym spotkania będzie Jakub Małecki, jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich pisarzy, którego twórczość od lat zachwyca zarówno krytyków, jak i tysiące czytelników. Autor takich hitów jak „Dygot” czy „Rdza” odwiedzi nasze miasto, by w bezpośredniej rozmowie opowiedzieć o swojej drodze na literacki szczyt oraz o tym, co inspiruje go do opisywania zawiłości ludzkiego losu w tak poetycki sposób.
Od literackiej grozy po ekranizacje i nominacje do Nike
Nadchodzące wydarzenie, które poprowadzi Wojciech Markowski, zapowiada się niezwykle intrygująco, ponieważ wyjdzie poza ramy standardowej promocji najnowszych książek. Prowadzący planuje poruszyć tematy rzadko omawiane w kontekście obecnej twórczości Małeckiego, w tym jego literackie początki osadzone głęboko w gatunku horroru. Jest to fakt o tyle ciekawy, że w polskiej literaturze podobną ścieżkę – od grozy do literatury pięknej – przeszedł w zasadzie tylko Łukasz Orbitowski. Rozmówcy zmierzą się także z mitem, według którego krótkie formy literackie są domeną wyłącznie debiutantów, oraz przybliżą kulisy powstawania takich dzieł jak „Obiekty głębokiego nieba”.
Jakub Małecki to postać, której sukcesy wykraczają daleko poza granice kraju. Jako laureat Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i autor wielokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike czy środkowoeuropejskiego „Angelusa”, na stałe wpisał się w kanon współczesnej prozy. Jego powieści doczekały się tłumaczeń na wiele języków, w tym niemiecki, niderlandzki czy fiński, a fragmenty jego tekstów trafiły nawet do podręczników szkolnych. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku na ekrany kin weszła głośna ekranizacja jego powieści „Święto ognia” w reżyserii Kingi Dębskiej.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:00 w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6. Organizatorzy podkreślają, że wstęp na wydarzenie jest wolny, a sama przestrzeń biblioteki jest w pełni dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami.



![Łukasz Brządkowski w Radiu Tczew: "Opinia wojewody nie jest wiążąca, czekamy na decyzję rządu" [ROZMOWA] Łukasz Brządkowski w Radiu Tczew: "Opinia wojewody nie jest wiążąca, czekamy na decyzję rządu" [ROZMOWA]](https://static2.radiotczew.pl/data/articles/sm-16x9-lukasz-brzadkowski-opinie-1778092142.jpg)
![[UWAGA KIEROWCY] System RedLight na Alei Solidarności [UWAGA KIEROWCY] System RedLight na Alei Solidarności](https://static2.radiotczew.pl/data/articles/sm-16x9-uwaga-kierowcy-system-redlight-na-alei-solidarnosci-1776334903.jpg)




Napisz komentarz
Komentarze