Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 19:37
Reklama

Opalasz się na własnym balkonie? Za to możesz słono zapłacić

Własny balkon nie zawsze chroni przed mandatem. Za opalanie się w nieodpowiedni sposób można nieźle dostać po kieszeni. Sprawdź, kiedy grozi ci kara.
Opalasz się na własnym balkonie? Za to możesz słono zapłacić

Autor: Canva

 

W pewnych sytuacjach za opalanie się na balkonie można dostać nawet 1500 zł mandatu. Nie chodzi jednak o samo opalanie, ale o sposób, w jaki się to robi. Dobrze to wiedzieć już na początku lata. 

 

Nie wszystko ci wolno na twoim balkonie

 

Polskie prawo nie zabrania opalania się na własnym balkonie w stroju kąpielowym. Problem pojawia się wtedy, gdy zachowanie może zostać uznane za tzw. nieobyczajny wybryk. Co to znaczy?

Dotyczy to przede wszystkim opalania się nago, topless w miejscu widocznym dla sąsiadów lub przechodniów albo w sposób, który wywołuje publiczne zgorszenie. 

Podstawą jest – przypomina Interia Biznes – art. 140 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym osoba dopuszczająca się publicznie nieobyczajnego wybryku podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł albo nagany.

Policja nie zawsze musi sięgać po karę finansową. Może także poprzestać na pouczeniu albo skierować sprawę do sądu. Ocena zależy m.in. od stopnia widoczności balkonu, zachowania osoby opalającej się i reakcji otoczenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama