Po sesji miejskiej. Wydatki z budżetu większe o 8 milionów

 • 29.03.2018, 18:07 (aktualizacja 30.03.2018, 10:14)
 • Barbara Jackiewicz, Radio Tczew
Po sesji miejskiej. Wydatki z budżetu większe o 8 milionów fot. Tv Tetka Tczew

Podziel się:

Oceń:

W czwartek, 29 marca, po raz czterdziesty obradowała Rada Miasta Tczewa VII kadencji. Najważniejszym punktem obrad było podjęcie uchwały w sprawie korekty tegorocznego budżetu.

 

Sesję otworzył 20-minutowy występ dzieci z Przedszkola Jarzębinka nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Następnie głos zabrali przedstawiciele tczewskich hokeistów, którzy zaprosili prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego do drużyny jako honorowego członka nr 1, dziękując w ten sposób za pomysł budowy krytego lodowiska. Następnie radni zabrali się do pracy. 

Prezydent Pobłocki przedstawił radnym informację z bieżącej działalności. Mówił m.in. o realizacji zadań w ramach budżetu obywatelskiego 2018, a także o postępach rewitalizacji, termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 4 i nr 8 oraz budowy obiektu publicznego na os. Górki. Wspomniał o ogłoszeniu przetargu na system roweru metropolitalnego i operatora oraz konkursu na nazwę systemu. Do 8 kwietnia mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły na nazwę na stronie rowermetropolitalny.pl. Wśród tematów rowerowych były także trzy lokalne konkursy: "Rowerem do pracy", "Rowerowy maj" oraz "Miejsce przyjazne rowerzystom".  

Kontrowersje wokół prezydenta

Pobłocki skomentował także program wyemitowany na antenie Telewizji Gdańsk z wydawcą Gazety Tczewskiej, Czesławem Czyżewskim:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W podobnym tonie prezydent skomentował skierowanie przez prokuraturę sprawy wykorzystania nagrania z monitoringu z 2015 do sądu, o czym pisaliśmy już wcześniej:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Co dalej z Gdańską?

Radny Zbigniew Urban pytał o datę zakończenia przebudowy ulicy Gdańskiej i Jedności Narodu. Prezydent odpowiedział, że informacja o aktualnym stanie prac na remontowanym odcinku ul. Gdańskiej i Jedności Narodu jest na bieżąco publikowana Facebookowej stronie Zakładu Usług Komunalnych. Wiadomo, że do Wielkanocy prace nie zostaną zakończone, o czym informowaliśmy na antenie. 

Radni przyjęli sprawozdania za rok 2017 z działalności Pracowni Edukacji Ekologicznej, Fabryki Sztuk, Centrum Kultury i Sztuki, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji, przebiegu "Akcji Zima" i innych.

Opieka nad zwierzętami bezdomnymi, podział na okręgi wyborcze i korekta budżetu 2018  

Po przerwie radni zajęli się podejmowaniem uchwał zgłoszonych do porządku obrad. Wśród nich był m.in. program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz program zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Tczewa, który został przyjęty jednogłośnie.

Ważna była też uchwała w sprawie aktualizacji studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Tczewa, na podstawie której miasto podzielone będzie na 47 części,. Do nich tworzone będą miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Dzięki podziałowi łatwiej i krócej będzie można w przyszłości dokonywać zmian planów. Takie rozwiązanie został przyjęte przez radnych jednogłośnie.

Radni dokonali także podziału miasta na okręgi wyborcze, ustalili ich granice i numery oraz liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu w wyborach do Rady Miejskiej w Tczewie. 

Najważniejsza i gorąca dyskusja dotyczyła zmian w miejskim budżecie na rok bieżący. Chodzi zwiększenie wydatków o około 8 milionów złotych, z których miasto chce zrealizować przede wszystkim inwestycje. Korekta budżetu nie zwiększy zadłużenia miasta, bo pieniądze pochodzą z wolnych środków zaoszczędzonych w latach ubiegłych. Planowane dodatkowe wydatki w tym roku to:

 • budowa krytego lodowiska - 2 200 000 zł,
 • zwiększenie wydatków na przebudowę ul. Gdańskiej - 3 220 000 zł,
 • licytacja komornicza nieruchomości Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego Sp. z o.o. przy ul. Czatkowskiej - 1 100 000 zł,
 • budowę placu zabaw na Bulwarze Nadwiślańskim - 900 000 zł, 
 • remont łazienek w CKiS - 115 000 zł,
 • podjęcie procedury przygotowania uchwały krajobrazowej - 70 000 zł,
 • zwiększenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru - 50 000 zł,
 • wykonanie muralu 3D - 50 000 zł,
 • zwiększenie środków na koncepcję zagospodarowania terenu przy Szkole Podstawowej nr 1 wraz z boiskiem sportowym - 50 000 zł,
 • zakup motopompy pożarniczej dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie - 25 000 zł,
 • zwiększenie środków na opracowanie analizy sposobów finansowania budowy infrastruktury basenowej w Tczewie - 24 000 zł,
 • zakup i montaż 150 stojaków rowerowych.

Po długiej dyskusji poprawka budżetowa została przyjęta 20 głosami przy jednym głosie wstrzymującym.

Sesja miejska trwała nieco ponad trzy godziny. Retransmisję z posiedzenia będzie można zobaczyć na antenie Telewizji Tetka Tczew w sobotę, 31 marca.

Barbara Jackiewicz, Radio Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe