Nagroda "Super Samorząd" dla Gminy Pruszcz Gdański

 • 20.02.2022, 07:00
 • Fundacja im. Stefana Batorego / Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)
Nagroda "Super Samorząd" dla Gminy Pruszcz Gdański fot. Fundacja im. Stefana Batorego

Podziel się:

Oceń:

Laureaci zostali wybrani z grona aż 314 uczestników. Jury wybrało ostatecznie 7 duetów: organizacji społecznych i grup nieformalnych wraz z władzami samorządowymi, które wspólnie zrealizowały oddolną inicjatywę. W tym roku po raz pierwszy została też przyznana nagroda "Super Głos".

Informacje pochodzą ze strony www.maszglos.pl.

 

Nagroda jest wyrazem uznania dla partnerstwa

 

Nagrodę przyznajemy co roku na zakończenie każdej kolejnej edycji akcji "Masz Głos". Laureatami są lokalne duety: organizacje społeczne lub grupy nieformalne i władze samorządowe ich miejscowości, gmin, które razem zrealizowały oddolną inicjatywę.

Nagroda jest wyrazem uznania dla partnerstwa: jak władze odpowiedziały na potrzeby grupy mieszkańców, która zgłosiła się do nich ze swoją potrzebą, i jak mieszkańcom udało się zaangażować władze w swoje działania. Efektem nagrodzonego działania powinno być wspólne rozwiązanie lokalnego problemu, pogłębienie relacji między władzą samorządową a mieszkańcami.

Jurorami nagrody za 2021 rok są: Kasia Adamik, Edwin Bendyk, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Jerzy Stępień, Bartosz Węglarczyk. Wybiorą maksymalnie 7 laureatów spośród 15 nominowanych z grona 314 uczestników tej edycji akcji Masz Głos.

Fundacja Batorego przyznaje nagrodę od 2011 roku. 

- Fundacja Batorego

 

Gala ogłoszenia laureatów odbyła się online we wtorek, 15 lutego na portalu Onet oraz na profilu Fundacji Batorego na Facebooku.

 

 

Zwycięzcami z województwa pomorskiego została grupa nieformalna "Straszyn Biega" oraz Wójt Gminy Pruszcz Gdański za "pomysł poznawania i diagnozowania okolicy przez biegi w tandemie władzy i mieszkańców" z 31 sołectw gminy.

 

fot. Straszyn Biega (FB)

 

Grupa "Straszyn Biega" rozpoczęła przygodę biegową 26 maja 2012 roku w Dniu Matki. Organizatorem pierwszych zajęć był Grzegorz Białczak, który zaprosił początkujących oraz doświadczonych biegaczy na wspólne treningi. Obecnie grupa jest tworem „samoorganizującym się”, a głównymi sprawcami zamieszania są Dagmara Grabowska, Jacek Nuż i Marek Wiergowski. Członków drużyny można spotkać na wielu trasach zarówno asfaltowych jak i duktów leśno-górskich ultramaratonów.

Po pewnym czasie powstała też podgrupa specjalizująca się w biegach nieco dłuższych pod nazwą SUT (Straszyn Ultra Team) z bardzo kolorowymi koszulkami w kwiaty na czarnym tle (poprzednio królowały koszulki niebieskie). Spotkania odbywają się przy Mediatece w Straszynie w środy o godzinie 19:00 w dwóch grupach (żeńskiej – nieco wolniejszej i męskiej – nieco szybszej). Po wspólnej fotografii grupy oddzielnie i w swoim tempie wykonują wspólny trening.

Do tej pory do 2020 roku odbyło się już ponad 400 zajęć biegowych i 100 marszobiegowych. "Straszyn Biega" współorganizuje wspólnie z Bartkiem Wasińskim (SUT) oraz Karolem Lipskim dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański, dużą imprezę biegową – Mały Wielki Bieg. Członkowie "Straszyn Biega" często angażują się w akcje charytatywne, w czym prym wiedzie Jacek Nuż. Wspólnie również wyjeżdżają na zawody, a po zawodach spotykają na leżakowaniu i biesiadowaniu

- Straszyn Biega (FB)

 

Działania grupy "Straszyn Biega" można śledzić TUTAJ

 

Czym jest akcja "Masz Głos"?

 

Akcja "Masz Głos" to projekt wspierania aktywności lokalnej, który Fundacja Batorego realizuje od 2006 roku w całej Polsce. W tegorocznej edycji partnerami regionalnymi byli: Homo Faber, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje.

 

Pozostali laureaci nagrody "Super Samorząd 2021":

 

Województwo mazowieckie

Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne i Wójt Gminy Jadów za pobudzanie do aktywności społecznej i budowanie tożsamości lokalnej na dziedzictwie kulturowym. Grupa i władze zadbały o miejscową historię Szkotów i na jej bazie stworzyły projekt z potencjałem do dalszego rozwoju;

 

Województwo śląskie

Klub Seniora w Pawonkowie i Wójt Gminy Pawonków za aktywizowanie środowiska seniorów, którzy zaczęli w pełni samodzielnie prowadzić Klub Seniora z szeroką ofertą zajęć i spotkań dla swojej grupy wiekowej;

 

Województwo lubuskie

grupa nieformalna Moja BoraBora i Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego za wyjście z działaniami ekologicznymi do ludzi, a konkretnie na przystanek autobusowy i umiejętne przyciągnięcie dużej liczby mieszkańców do inicjatywy „Gorzów dla pszczół”;

 

Województwo opolskie

Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju i Burmistrz Miasta Kluczborka za połączenie pomocy potrzebującym z promocją czytelnictwa wśród mieszkańców dzięki założeniu Jadłodzielni i Książkodzielni w jednym punkcie na lokalnym targowisku;

 

Województwo kujawsko-pomorskie

Stowarzyszenie Obywatelski Toruń i Rada Miasta Torunia za zorganizowanie wyborów do rad osiedli (okręgów). Projekt jest wielowątkowy i przełomowy, jeśli chodzi o skalę zaangażowania mieszkańców w sprawy osiedlowe w dużym mieście;

 

Województwo małopolskie

Stowarzyszenie „Razem dla Zalesia” i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego za doprowadzenie do powołania rezerwatu przyrody, który chroni cenny przyrodniczo las, położony blisko kopalni odkrywkowej dolomitu;

 

Społecznicy zrealizowali w 2021 roku aż 1200 inicjatyw, w które zaangażowali około 16 tysięcy osób w całej Polsce. „Szalenie trudno było dokonać wyborów, bo inicjatywy były różnorodne, bardzo dobre i w różnych przestrzeniach” – o dylematach jurorów nagrody Super Samorząd mówi Jerzy Stępień. Dotychczas otrzymało ją 56 organizacji społecznych i grup nieformalnych, a kolejnych 210 znalazło się w gronie finalistów i wyróżnionych.

- ngo.pl

 

Finaliści nagrody Super Samorząd

 

 • Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza/Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje i Burmistrz Miasta Sochaczew, Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, Marszałek Województwa Mazowieckiego
   
 • Fundacja Pięknolesie i Wójt Gminy Żary
   
 • GraTy i Prezydent Miasta Krosna, Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu
   
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach „Dolina Szarloty”, Wójt Gminy Oleśnica, Starosta Powiatu Oleśnickiego
   
 • Koło Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach” i Urząd Miejski w Łapach
   
 • Społeczni Strażnicy Drzew i Prezydent Miasta Rzeszowa
   
 • Stowarzyszenie M-LAB i Prezydent Miasta Konina
   
 • Stowarzyszenie Pomocna Dłoń w Śremie i Burmistrz Śremu

 

Laureaci nagrody Super Głos

 

Fundacja Batorego po raz pierwszy przyznała nagrodę "Super Głos" tym grupom mieszkańców, które z ogromną determinacją, mimo przeszkód, dążyły do wprowadzenia ulepszeń w swoim otoczeniu. Laureatów Super Głos wybrały organizacje partnerskie Fundacji Batorego, które mają doświadczenie w działaniach partycypacyjnych: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje.

- Fundacja Batorego

 

W zwycięskim gronie znaleźli się:

 • Aktywni mieszkańcy osiedla Centrum D za kampanię „W off-ine potrzebujemy chodników”, która zwróciła uwagę władz dzielnicy na to, że samochody parkują na chodnikach, a mieszkańcy chodzą po ulicach. Część zmian już została wprowadzona.
   
 • Fundacja Transgresja za sprawdzenie, czy komunikacja publiczna w  Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzroku i/lub słuchu oraz za propozycje zmian, które sprawią, ze transport publiczny stanie się naprawdę publiczny. Decyzja jest teraz po stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego.
   
 • Lokalni w Gminie Suchy Las za dążenie do przejrzystości i jawności działań lokalnych władz i adresowaną do mieszkańców akcję „#maMY prawo wiedzieć” wyjaśniającą jak korzystać z dostępu do informacji publicznej.
   
 • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny z Białegostoku za przygotowanie i zebranie podpisów pod projektem uchwały w sprawie neutralności klimatycznej miasta oraz za wytrwałość, którą – miejmy nadzieję – w końcu dostrzegą lokalni politycy.
   
 • Nieformalna grupa seniorów z Krapkowic za zintegrowanie środowiska i doprowadzenie do utworzenia rady seniorów w mieście, tak aby mieć wpływ na działania urzędu adresowane do seniorów.
   
 • Sołectwo Czaple za solidarną walkę mieszkańców o bezpieczeństwo i lepszą infrastrukturę drogową dla miejscowości, co zaowocowało pozyskaniem pieniędzy na budowę chodnika w ich wsi.
   
 • Sołectwo Radomyśl za zakończone sukcesem starania o przywrócenie połączeń autobusowych między ich wsią a resztą gminy i miastem powiatowym – Szczecinek.
   
 • Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji za stworzenie portalu do inwentaryzacji drzew dzięki czemu mieszkańcy zatrzymani w domach przez pandemię wyszli na świeże powietrze, a wolontariat zyskał nowy impuls do rozwoju.
   
 • Wolontariat WPN za organizowanie sprzątania terenów Wielkopolskiego Parku Narodowego w atmosferze współpracy mieszkańców, władz lokalnych i instytucji, a nie przerzucania się odpowiedzialnością.
   
 • Zero Waste Lublin za popularyzowanie bezpłatnej i anonimowej wymiany produktów między mieszkańcami i pozyskanie do współpracy m.in. właścicieli kawiarni, którzy zgodzili się postawić specjalne boksy w swoich punktach.

 

Kolejna edycja akcji "Masz Głos" ruszy w marcu.

Fundacja im. Stefana Batorego / Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe