Po sesji miejskiej. Są uchwały o podziemnych pojemnikach, pieniądzach na karetki i wsparciu profilaktyki zdrowotnej

  • 25.01.2018, 18:56 (aktualizacja 25.01.2018, 23:37)
  • Barbara Jackiewicz, Radio Tczew
Po sesji miejskiej. Są uchwały o podziemnych pojemnikach, pieniądzach… Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

W czwartek obradowała Rada Miasta Tczewa. Sprawdź, o czym w styczniu decydowali radni.

W porządku obrad znalazła się comiesięczna informacja z działalności Prezydenta Miasta. Mirosław Pobłocki podsumował m.in. wyniki budżetu obywatelskiego 2018, w którym 85% mieszkańców głosowało w tradycyjny sposób. Wybrane zadania po rozstrzygnięciach przetargowych zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku. O wynikach budżetu obywatelskiego 2018 pisaliśmy TUTAJ.

Prezydent zrelacjonował także aktualny stan inwestycji zaplanowanych na ten rok. Mówił również o pierwszym spotkaniu Komitetu Rewitalizacji, który będzie opiniować działania rewitalizacyjne i rekomendować rozwiązania w sprawach dotyczących rewitalizacji na terenie Tczewa.

Rowerzystów ucieszy fakt, że w Tczewie pojawią się trzy nowe pętle indukcyjne (tzw. liczników rowerowych) do zliczania ruchu rowerowego w obu kierunkach. Powstaną one na ul. Armii Krajowej (w okolicy Szkoły Podstawowej nr 8), na ul. Gdańskiej (w rejonie ul. Sadowej) i na ul. Wojska Polskiego (przy wjeździe na skatepark). Przypomnijmy, że od 2012 roku działa licznik rowerowy przy dworcu PKP.

Radni zdecydowali o pomocy dla szpitala i nie tylko

W części poświęconej uchwałom, radni podjęli kilka ważnych decyzji. Coraz bliżej jest do realizacji pomysłu budowy w Tczewie podziemnych pojemników na śmieci - radni większością głosów 20/21 przyjęli uchwałę o przyjęciu pożyczki w wysokości 100 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na realizację pilotażowego projektu budowy dwóch zestawów podziemnych pojemników na odpady komunalne. O tym projekcie pisaliśmy TUTAJ

Radni jednomyślnie zdecydowali o udzieleniu dotacji celowej w wysokości 40 tys. zł na dwa projekty profilaktyki zdrowotnej realizowane przez powiat tczewski. 20 tys zł przypadnie na dofinansowanie "Powiatowego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 'Chronię życie przed rakiem'", kolejne 20 tys. zł na "Receptę na raka – program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego".

Rada Miasta była zgodna także podczas głosowania w sprawie przekazania dotacji w wysokości 500 tys. zł na zakup dwóch karetek dla Szpitali Tczewskich S.A. Z prośbą o udzielenie takiej pomocy starostwo w Tczewie zwróciło się wcześniej do prezydenta Mirosława Pobłockiego.

Interpelacje to zawsze gorąca część sesji

Pod koniec sesji radni składali interpelacje. Dotyczyły one m.in. bezpieczeństwa komunikacyjnego na os. Czyżykowo. Radny Marcin Szulc zawnioskował o wykonanie instalacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Czyżykowskiej z ul. Nowowiejską i ul. Konarskiego. Radny Zbigniew Urban złożył interpelację dotyczącą przeprojektowania skrzyżowania ul. Gdańskiej z ul. Sobieskiego i ul. Mostową oraz zmianę lokalizacji przystanków autobusowych w jego obrębie. Radny Krzysztof Bejgrowicz zaproponował zakup i montaż totemu z wyświetlaczem pokazującym statystyki pętli rowerowej na ul. Pomorskiej. Radny Tomasz Tobiański złożył dwa wnioski dotyczące poprawy bezpieczeństwa na al. Kociewskiej przez zamontowanie naświetlacza na przejściu dla pieszych znajdującego się między ul. Jagiellońską a ul. Żwirki oraz zniwelowanie wysokiego krawężnika wysepki na skrzyżowaniu z ul. Żwirki. Z kolei radna Gertruda Pierzynowska wskazała, że na os. Suchostrzygi potrzebne są cyfrowe kamery monitoringu.

Retransmisję sesji Rady Miejskiej w Tczewie można w całości zobaczyć w Telewizji Tetka Tczew w sobotnie przedpołudnie.

Barbara Jackiewicz, Radio Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe